Pánská kola

Jízdní kolo nevnímáme jen jako dopravní prostředek, ale hlavně jako nekončící zábavu. životní styl. čistič hlavy. skutečný relax.

Jak vybrat kolo

a vhodné komponety?
Klasické kolo nebo elektrokolo?

S elektrokolem dostanou vaše cyklovýlety nový rozměr. Můžete si dovolit delší výjezdy, náročnější stoupání a budete tak objevovat neustále nová místa.

Odpružení

Zde záleží na typu jízdy, pro které kolo vybíráte. K výhodám hardtail (pevných) kol patří nižší hmotnost a menší pořizovací cena oproti celoodpruženým kolům. Tato konstrukce je dnes k vidění převážně na silničních kolech, která jsou hlavně o výkonu směrem dopředu. Celoodpružené modely se díky lepšímu kontaktu zadního kola na nerovnostech hodí do terénu a mají také lepší vlastnosti v prudkých výjezdech. I při sjezdech pak lépe kopírují terén a jezdci tak nabízejí lepší kontrolu nad jízdou.

Velikost rámu

Velikost jízdního kola záleží na stavbě těla cyklisty. Všeobecné doporučení je, že velikost rámu jízdního kola se volí tak, aby cyklista stojící obkročmo nad kolem měl horní rámovou trubku zhruba 5 cm od rozkroku. U krosových a trekingových kol se doporučuje mít rám o 3–5 cm větší než u horského kola, kde je nutné počítat s větší obratností v terénu.

Výška sedla

Cyklista při sezení na sedle musí dosáhnout napnutou nohou patou na pedály. Při jízdě pak leží špička nohy na pedálu a noha je lehce pokrčená.

Pneumatiky

Vaše kolo se bude se bude chovat podle toho, jakou zvolíte šířku plášťů. Čím širší plášť, tím větší stabilita, pohodlí a bezpečnost, ale také tím vyšší valivý odpor a tedy dřina.

Průměr kol a tlak vzduchu

S menšími koly budete obratnější, ale větší kola jsou komfortnější. Velikost kol má na velký vliv na překonávání překážek, stejně tak i tlak vzduchu v pneumatice. Rozhodující je úhel nájezdu na nerovnosti. Kola 27,5" mají pro zdolávání terénu o 4 % příznivější úhel, 29" kola dokonce o 6 %. Čím větší kola jsou, tím je nižší tlak vzduchu v pneumatice. Nízký tlak se projevuje ve větší přilnavosti, a čím větší je přilnavost, tím je jízda bezpečnější.

Vybírejte podle toho, jaký typ jízdy preferujete

Horská

Horská

Cross Country kolo, neboli klasické horské kolo, je určeno pro jízdu mimo zpevněné komunikace a dokáže zdolat úplně všechen terén. Pláště jsou široké, aby lépe tlumily nárazy a měly větší přilnavost na rozbitém a kluzkém podkladu.

Silniční

Silniční

Nejrychlejší, nejlehčí a nejaerodynamičtější typ kola. Je určeno pro rychlou jízdu na zpevěněných komunikacích. Rám je koncipován tak, aby byl co nejpevnější a zároveň co nejlehčí, geometrie je volena tak, aby kolo rychle a přesně reagovalo na podněty jezdce.

Turistická

Turistická

Trekingová kola jsou ideální pro turistické pojetí, pro dlouhé i několikadenní výlety, při kterých je dobré mít dostatek pohodlí. Mají dostatek vybavení na převoz zavazadel i jízdy za nepříznivého počasí, případně dojezd v noci. Trekingová kola mají kratší rám, který nám umožňuje vzpřímený posez a tím pádem pohodlnější jízdu.

Městská

Městská

Potřebujete se nějak dopravit do práce nebo na nákup? Potom se vám bude hodit městské kolo. Městská kola jsou uzpůsobena pohybu po městských silnicích a chodnících. Počítají s tím, že na nich pojede člověk v civilním necyklistickém oblečení. Posed je vzpřímený a pohodlný.

Vyberte si terén, kterým budete jezdit a podle vašich finančních možností vám doporučíme nejvhodnější kolo k vaší postavě a stylu jízdy. Smiřte se ale s tím, že pokud se do cyklistiky opravdu nadchnete, nebudete chtít jezdit jen na jednom jediném univerzálním kole.

Jan Šrámek
Stavte se

Nedejte na obecné rady, každý člověk je originál, a tak se pro každého hodí jiné kolo.

Dokud si na kolo nesednete, nemůžete nikdy posoudit, jak vám bude vyhovovat. U nás se můžete na vybraných kolech projet a vyzkoušet si, které vám bude sedět nejlépe.